Kilpailu, paikka Pysäkkitie 5, 08680 Lohja., järjestäjä LÄNSI-UUDENMAAN AGILITYHARRASTAJAT

[A Maksi 1] [A Pikkumaksi 1] [A Medi 1] [A Mini 1] [A Pikkumini 1] [A Mini 2] [A Medi 2] [A Pikkumaksi 2] [A Maksi 2] [B Maksi 1] [B Pikkumaksi 1] [B Medi 1] [B Mini 1] [B Pikkumini 1] [B Mini 2] [B Medi 2] [B Pikkumaksi 2] [B Maksi 2] [C Maksi 1] [C Pikkumaksi 1] [C Medi 1] [C Mini 1] [C Pikkumini 1] [C Mini 2] [C Medi 2] [C Pikkumaksi 2] [C Maksi 2]

26.5.2018 A agilityrata, maksi 1, kello 9:00, tuomari Henri Luomala, koirakoita 9, ihanneaika 57 s, enimmäisaika 86 s, eteneminopeus 3,3 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 27 borcol Maikki Mai Mai QMA MAIA Tiina Hasu JAU 35,87 5,30 -21,13 10 10  
2 31 borcol Veikko MYYTIN PIKKUVELI Riikka Martti ATT 41,02 4,63 -15,98 10 10  
3 24 sakpai Riitu TRIWINDAS KENYA Keijo Suhonen ACE 50,75 3,74 -6,25 10 10  
4 26 borcol Kiri RAJAHIILEN YÖNTAIKA Seppo Aalto TAMMI 73,87 2,57 16,87 25 41,87  
  19 espves Nelli NADADOR BOCA DE DRAGÓN Vilja Salo VEIKK         HYL  
  23 briard Nuka NARNIA DU MANOIR NOBLE Annamari Aarnio NU-PU         HYL  
  29 sakpai Karri Musanterin Carmen Saara Tuomivirta TSAU         HYL  
  30 borcol Hurja Dreadful Vixens Mad-Eye Moody Maija Kirves NAS         HYL  
  32 hovawa Hups SENITA HÜBSCH Niina Sorvari LÄGI         HYL  
  25 pitcol Kira Maple Yard Overdose Nina Karhunen HI-HA         POIS  

26.5.2018 A agilityrata, pikkumaksi 1, kello 9:00, tuomari Henri Luomala, koirakoita 4, ihanneaika 57 s, enimmäisaika 86 s, eteneminopeus 3,3 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 18 labnou Taika TYTTI Saara Tuomivirta TSAU 47,49 4,00 -9,51 0 -9,51 OIVA
2 20 x-rotu Duffy DUFFY Lotta Eranka LÄGI 42,91 4,43 -14,09 5 5  
  17 borcol Bonney BONE Seppo Aalto TAMMI         HYL  
  50 borcol Lissu PIGGYLAND'S YOU'LL BE MINE Anne Savioja HAU         HYL  

26.5.2018 A agilityrata, medi 1, kello 9:00, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 57 s, enimmäisaika 86 s, eteneminopeus 3,3 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
  13 beagle Ginny MAISHADE'S GINNY Ronda Ahlgren LÄGI         HYL  
  14 cocspa Peltsi Lahjakas Beltsi Katja Parpala LÄGI         HYL  
  10 kesvil Nelli LAST MINUTE TWILIGHT VELVET Lotta Lipponen SVK         POIS  

26.5.2018 A agilityrata, mini 1, kello 9:00, tuomari Henri Luomala, koirakoita 5, ihanneaika 57 s, enimmäisaika 86 s, eteneminopeus 3,3 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 2 schipp Manu COROS Q Q LUURUU Kristiina Lindstedt ATT 52,01 3,65 -4,99 0 -4,99 LUVA
2 4 borter Toci Junipermoor's Thorny Devil Erja Suni-Räsänen BAT 85,99 2,21 28,99 10 38,99  
  3 mittel Nipsu Hulmukan Oili Mira Kalliovaara LÄGI         HYL  
  5 shelam Sky ROKKITASSUN LATEST BLACK TRICK Eija Grof LÄGI         HYL  
  6 caiter Arttu TERRILOVES ICE AGE Sanna Tötterman LÄGI         HYL  

26.5.2018 A agilityrata, pikkumini 1, kello 9:00, tuomari Henri Luomala, koirakoita 1, ihanneaika 57 s, enimmäisaika 86 s, eteneminopeus 3,3 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
  1 chihul Iita Ziraline's Super Survivor Titta Lähdesmäki I-HAH 95,78 1,98 38,78 5 HYL  

26.5.2018 A agilityrata, mini 2, kello 13:55, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 7 käävil Hirmu Villa Fantasian Kenraali Lupu Johanna Suuronen ATT 42,49 3,77 -2,51 0 -2,51 OIVA
2 8 parson Cindy Viininvartijan Cindy ulla ruotanen-harjunpää KIRSUT 45,66 3,50 0,66 10 10,66  
  9 kääpin Väiski Lucky Loif's Blue Label Pirkko Rönkkö BAT         POIS  

26.5.2018 A agilityrata, medi 2, kello 13:55, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 15 pyrpal Hikka KIVASTI RÄHINÄRAKKAUTTA Pia Pynnä LÄGI 30,08 5,32 -14,92 0 -14,92 OIVA
2 12 amekar Yltsi Maahisen Tyylilyyli Outi Pikkarainen ERTTI 54,07 2,96 9,07 5 14,07  
  11 shelam Ginny Käpäläkoplan Jupiter Heidi Lehto RFF         POIS  
  16 schape Bosse Puuparran Valtteri Pirjo Kupiainen ATT         POIS  

26.5.2018 A agilityrata, pikkumaksi 2, kello 13:55, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 22 x-rotu Lulu Lulu Minna Sjöberg NU-PU 65,05 2,46 20,05 0 20,05  
  51 borcol Alli Piggyland's Ichnusa Anne Savioja HAU         HYL  

26.5.2018 A agilityrata, maksi 2, kello 13:55, tuomari Henri Luomala, koirakoita 5, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 33 borcol Raika Määtilan Revontuli Mari Grönmark LÄGI 35,31 4,53 -9,69 0 -9,69 OIVA
2 36 sakpai Usva Vigoroso Kristelle Anne Juntunen LÄGI 48,72 3,28 3,72 5 8,72  
3 34 pitcol Luna Markhill's Bye Bye Baby Tapio Metsä AST 53,05 3,02 8,05 10 18,05  
  28 borcol Windy Eveetun Syys Lempi Anna-Maija Sundman LAW         HYL  
  35 borcol Gava Ravlundha Lady Tiia Hämäläinen AST         HYL  

26.5.2018 B agilityrata, maksi 1, kello 10:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 11, ihanneaika 56 s, enimmäisaika 84 s, eteneminopeus 3,4 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 31 borcol Veikko MYYTIN PIKKUVELI Riikka Martti ATT 36,63 5,13 -19,37 0 -19,37 LUVA
2 24 sakpai Riitu TRIWINDAS KENYA Keijo Suhonen ACE 42,65 4,41 -13,35 0 -13,35 LUVA
3 19 espves Nelli NADADOR BOCA DE DRAGÓN Vilja Salo VEIKK 46,47 4,05 -9,53 5 5  
4 45 lyhcol Poju DALIMATTAS PLAY TIME Johanna Alatalo LÄGI 64,88 2,90 8,88 0 8,88  
5 23 briard Nuka NARNIA DU MANOIR NOBLE Annamari Aarnio NU-PU 41,73 4,51 -14,27 10 10  
6 46 borcol Trixi Dreadful Vixens Bellatrix Lestrange Anni Strang HSKH 44,42 4,23 -11,58 10 10  
7 26 borcol Kiri RAJAHIILEN YÖNTAIKA Seppo Aalto TAMMI 69,99 2,69 13,99 10 23,99  
  27 borcol Maikki Mai Mai QMA MAIA Tiina Hasu JAU         HYL  
  30 borcol Hurja Dreadful Vixens Mad-Eye Moody Maija Kirves NAS         HYL  
  32 hovawa Hups SENITA HÜBSCH Niina Sorvari LÄGI         HYL  
  44 belpat Into KUUNSIRPIN COUNT ON ME Annika Lundell KIRSUT         HYL  
  25 pitcol Kira Maple Yard Overdose Nina Karhunen HI-HA         POIS  

26.5.2018 B agilityrata, pikkumaksi 1, kello 10:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 4, ihanneaika 56 s, enimmäisaika 84 s, eteneminopeus 3,4 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 20 x-rotu Duffy DUFFY Lotta Eranka LÄGI 40,02 4,70 -15,98 0 -15,98 LUVA
2 50 borcol Lissu PIGGYLAND'S YOU'LL BE MINE Anne Savioja HAU 50,32 3,74 -5,68 5 5  
3 17 borcol Bonney BONE Seppo Aalto TAMMI 71,20 2,64 15,20 5 20,20  
  43 x-rotu Judy Judy Tua Axelsson KIRSUT         HYL  

26.5.2018 B agilityrata, medi 1, kello 10:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 5, ihanneaika 56 s, enimmäisaika 84 s, eteneminopeus 3,4 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 40 shelam RASMUS Snowpaw Baritone Man Katja Taskinen TSAU 45,95 4,09 -10,05 0 -10,05 LUVA
2 13 beagle Ginny MAISHADE'S GINNY Ronda Ahlgren LÄGI 47,84 3,93 -8,16 0 -8,16 OIVA
  14 cocspa Peltsi Lahjakas Beltsi Katja Parpala LÄGI         HYL  
  39 mudi Mimmi KUNOK KINCSE SÓHAJ Ritva Mikkonen LÄGI         HYL  
  41 espves Ronda BONACHÓN SWEET LADY Tiina Sundholm LÄGI         HYL  
  10 kesvil Nelli LAST MINUTE TWILIGHT VELVET Lotta Lipponen SVK         POIS  

26.5.2018 B agilityrata, mini 1, kello 10:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 5, ihanneaika 56 s, enimmäisaika 84 s, eteneminopeus 3,4 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 38 borter Moro HEATHBERRY'S SAY NO MORE Anni Vakkila BAT 56,88 3,31 0,88 5 5,88  
2 2 schipp Manu COROS Q Q LUURUU Kristiina Lindstedt ATT 58,86 3,19 2,86 5 7,86  
3 6 caiter Arttu TERRILOVES ICE AGE Sanna Tötterman LÄGI 57,17 3,29 1,17 10 11,17  
4 4 borter Toci Junipermoor's Thorny Devil Erja Suni-Räsänen BAT 76,23 2,47 20,23 0 20,23  
  5 shelam Sky ROKKITASSUN LATEST BLACK TRICK Eija Grof LÄGI         HYL  

26.5.2018 B agilityrata, pikkumini 1, kello 10:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 56 s, enimmäisaika 84 s, eteneminopeus 3,4 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
  1 chihul Iita Ziraline's Super Survivor Titta Lähdesmäki I-HAH 86,80 2,17 30,80 0 HYL  
  37 karmäy Magda Hihundin Muisto Tua Axelsson KIRSUT         HYL  

26.5.2018 B agilityrata, mini 2, kello 13:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 8 parson Cindy Viininvartijan Cindy ulla ruotanen-harjunpää KIRSUT 49,52 3,23 4,52 5 9,52  
2 7 käävil Hirmu Villa Fantasian Kenraali Lupu Johanna Suuronen ATT 51,80 3,09 6,80 5 11,80  
  9 kääpin Väiski Lucky Loif's Blue Label Pirkko Rönkkö BAT         POIS  

26.5.2018 B agilityrata, medi 2, kello 13:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 4, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 15 pyrpal Hikka KIVASTI RÄHINÄRAKKAUTTA Pia Pynnä LÄGI 31,31 5,11 -13,69 0 -13,69 OIVA
  12 amekar Yltsi Maahisen Tyylilyyli Outi Pikkarainen ERTTI         HYL  
  16 schape Bosse Puuparran Valtteri Pirjo Kupiainen ATT         HYL  
  42 shelam Romeo Linnaisten Bravoo Mikä Hurmuri Katja Taskinen TSAU         HYL  
  11 shelam Ginny Käpäläkoplan Jupiter Heidi Lehto RFF         POIS  

26.5.2018 B agilityrata, pikkumaksi 2, kello 13:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 22 x-rotu Lulu Lulu Minna Sjöberg NU-PU 57,67 2,77 12,67 5 17,67  
  51 borcol Alli Piggyland's Ichnusa Anne Savioja HAU         HYL  

26.5.2018 B agilityrata, maksi 2, kello 13:10, tuomari Henri Luomala, koirakoita 6, ihanneaika 45 s, enimmäisaika 68 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 36 sakpai Usva Vigoroso Kristelle Anne Juntunen LÄGI 43,05 3,72 -1,95 5 5  
2 47 lksaks Jura Vesakon Jura Katja Taskinen TSAU 46,23 3,46 1,23 5 6,23  
3 34 pitcol Luna Markhill's Bye Bye Baby Tapio Metsä AST 53,86 2,97 8,86 0 8,86  
4 35 borcol Gava Ravlundha Lady Tiia Hämäläinen AST 36,20 4,42 -8,80 15 15  
  28 borcol Windy Eveetun Syys Lempi Anna-Maija Sundman LAW         HYL  
  33 borcol Raika Määtilan Revontuli Mari Grönmark LÄGI         HYL  

26.5.2018 C hyppyrata, maksi 1, kello 11:20, tuomari Henri Luomala, koirakoita 9, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,5 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 31 borcol Veikko MYYTIN PIKKUVELI Riikka Martti ATT 28,01 5,39 -14,99 0 -14,99 LUVA
2 24 sakpai Riitu TRIWINDAS KENYA Keijo Suhonen ACE 34,69 4,35 -8,31 0 -8,31 LUVA
3 46 borcol Trixi Dreadful Vixens Bellatrix Lestrange Anni Strang HSKH 30,00 5,03 -13,00 5 5  
4 32 hovawa Hups SENITA HÜBSCH Niina Sorvari LÄGI 31,83 4,74 -11,17 5 5  
5 45 lyhcol Poju DALIMATTAS PLAY TIME Johanna Alatalo LÄGI 53,38 2,83 10,38 5 15,38  
  26 borcol Kiri RAJAHIILEN YÖNTAIKA Seppo Aalto TAMMI 71,83 2,10 28,83 10 HYL  
  27 borcol Maikki Mai Mai QMA MAIA Tiina Hasu JAU         HYL  
  29 sakpai Karri Musanterin Carmen Saara Tuomivirta TSAU         HYL  
  44 belpat Into KUUNSIRPIN COUNT ON ME Annika Lundell KIRSUT         HYL  
  25 pitcol Kira Maple Yard Overdose Nina Karhunen HI-HA         POIS  

26.5.2018 C hyppyrata, pikkumaksi 1, kello 11:20, tuomari Henri Luomala, koirakoita 6, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,5 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 20 x-rotu Duffy DUFFY Lotta Eranka LÄGI 29,26 5,16 -13,74 0 -13,74 LUVA
2 18 labnou Taika TYTTI Saara Tuomivirta TSAU 40,56 3,72 -2,44 5 5  
  17 borcol Bonney BONE Seppo Aalto TAMMI 68,81 2,19 25,81 5 HYL  
  43 x-rotu Judy Judy Tua Axelsson KIRSUT         HYL  
  49 espves Kosti CASSIUSCLAY Heidi Auranen LÄGI         HYL  
  50 borcol Lissu PIGGYLAND'S YOU'LL BE MINE Anne Savioja HAU         HYL  

26.5.2018 C hyppyrata, medi 1, kello 11:20, tuomari Henri Luomala, koirakoita 4, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,5 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 40 shelam RASMUS Snowpaw Baritone Man Katja Taskinen TSAU 33,28 4,54 -9,72 0 -9,72 LUVA
2 41 espves Ronda BONACHÓN SWEET LADY Tiina Sundholm LÄGI 39,79 3,79 -3,21 0 -3,21 LUVA
3 14 cocspa Peltsi Lahjakas Beltsi Katja Parpala LÄGI 29,03 5,20 -13,97 5 5  
  39 mudi Mimmi KUNOK KINCSE SÓHAJ Ritva Mikkonen LÄGI         HYL  

26.5.2018 C hyppyrata, mini 1, kello 11:20, tuomari Henri Luomala, koirakoita 5, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,5 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 48 käävil Kari VILLA FANTASIAN JARDIN Titta Lähdesmäki I-HAH 34,78 4,34 -8,22 0 -8,22 LUVA
2 38 borter Moro HEATHBERRY'S SAY NO MORE Anni Vakkila BAT 36,40 4,15 -6,60 0 -6,60 LUVA
3 2 schipp Manu COROS Q Q LUURUU Kristiina Lindstedt ATT 43,78 3,45 0,78 0 0,78  
4 5 shelam Sky ROKKITASSUN LATEST BLACK TRICK Eija Grof LÄGI 36,57 4,13 -6,43 10 10  
5 6 caiter Arttu TERRILOVES ICE AGE Sanna Tötterman LÄGI 49,54 3,05 6,54 15 21,54  

26.5.2018 C hyppyrata, pikkumini 1, kello 11:20, tuomari Henri Luomala, koirakoita 1, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,5 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 37 karmäy Magda Hihundin Muisto Tua Axelsson KIRSUT 45,74 3,30 2,74 5 7,74  

26.5.2018 C hyppyrata, mini 2, kello 12:25, tuomari Henri Luomala, koirakoita 1, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 7 käävil Hirmu Villa Fantasian Kenraali Lupu Johanna Suuronen ATT 46,46 3,36 3,46 5 8,46  
  9 kääpin Väiski Lucky Loif's Blue Label Pirkko Rönkkö BAT         POIS  

26.5.2018 C hyppyrata, medi 2, kello 12:25, tuomari Henri Luomala, koirakoita 4, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 13 beagle Ginny MAISHADE'S GINNY Ronda Ahlgren LÄGI 43,01 3,63 0,01 0 0,01  
2 15 pyrpal Hikka KIVASTI RÄHINÄRAKKAUTTA Pia Pynnä LÄGI 30,71 5,08 -12,29 5 5  
3 42 shelam Romeo Linnaisten Bravoo Mikä Hurmuri Katja Taskinen TSAU 38,53 4,05 -4,47 10 10  
  16 schape Bosse Puuparran Valtteri Pirjo Kupiainen ATT         HYL  
  11 shelam Ginny Käpäläkoplan Jupiter Heidi Lehto RFF         POIS  

26.5.2018 C hyppyrata, pikkumaksi 2, kello 12:25, tuomari Henri Luomala, koirakoita 2, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 22 x-rotu Lulu Lulu Minna Sjöberg NU-PU 54,53 2,86 11,53 0 11,53  
  51 borcol Alli Piggyland's Ichnusa Anne Savioja HAU         HYL  

26.5.2018 C hyppyrata, maksi 2, kello 12:25, tuomari Henri Luomala, koirakoita 4, ihanneaika 43 s, enimmäisaika 65 s, eteneminopeus 3,6 m/s
Sija Nro Rotu Nimi Virallinen nimi Ohjaaja Seura Aika Nopeus AV RV Tulos Muuta
1 36 sakpai Usva Vigoroso Kristelle Anne Juntunen LÄGI 38,94 4,01 -4,06 0 -4,06 LUVA
  28 borcol Windy Eveetun Syys Lempi Anna-Maija Sundman LAW         HYL  
  35 borcol Gava Ravlundha Lady Tiia Hämäläinen AST         HYL  
  47 lksaks Jura Vesakon Jura Katja Taskinen TSAU         HYL